
Jos ensimmäisessä asussa oli klassista henkeä, on tässä kokonaisuudessa tätä hetkeä. Liukuvärjätty pastellinen neule ja käärmekuosiset tohvelikengät ovat ovelat yhdessä. Valkoiset farkut raikastavat sopivasti erilaisten kuosien yhdistelmän.
Olen päättänyt, että tämän kevään it-kynsilakkasävy on peittävä valkoinen. Essien kynsilakan ja Edbladin kaulakorun ostin Sokokselta.
Kevätmuotiin kuuluu aina myös kuosit. Kukkakuosi on ihanan raikas, tässä se koristaa vaaleansinistä paitapuseroa. Pikkulaukkuja on nyt tarjolla paljon, tässä yksi kaudesta toiseen Filippa K:n kokoelmista löytyvä malli.
Sokoksen oman malliston, Kaiion, reilu nahkainen tote ihastutti minua kovasti. Laukku tuntui ihastuttavan myös muitakin, sillä kun olin lainaamassa sitä kassalla, kysyi eräs asiakas vieressä, että mikäs laukku tuo on ja samoin Maija ihastui laukkuun heti kun toin sen kuvattavaksi. Jos olet etsinyt reilua, kohtuuhintaista nahkalaukkua suosittelen tutustumaan tuohon.
Kaksi oleellista asiaa kevät/kesägarderobiin. Nilkkaremmilliset sandaalit ja liehuvahelmainen kuosihame. Hyvät sekä yhdessä, että erikseen. Kaikkien kaappiin haalittujen yksiväristen peruspaitojen kaveriksi kelpuuttaisin mielelläni kuvan hameen.
Perusneule on parhaita vaatteita, eikä sellaisen tarvitse olla tylsä, sillä malli näyttää kivalta myös mielenkiintoisina pintoina. Kuten tämä Tiger of Swedenin bucleepintainen neulepaita.
Mitäs tuumaatte kitten heel-kannoista? Itse sanon kyllä tälle muodille, etenkin kun kokeilin noita kenkiä jalkaani. Todella mukavat, mutta antavat sen muutaman sentin nostetta asulle. Sopivat täydellisesti hiukan vajaamittaisiin kapeisiin lahkeisiin.
Raikas työasu kevääksi, kepeä paitapusero pastellisessa sävyssä ja kapeat farkut yhdistettynä sandaaleihin. Pidän väljän puseron ja istuvien farkkujen yhdistelmästä.
Tämäkin nahkalaukku on Sokoksen Kaiio-merkiltä. Laukussa on pitkä olkahihna, mutta minusta tämä näyttää tyylikkäältä myös näin kannettuna.

College-housut ovat muuten Garance Doren Marc O’Pololle tekemästä mallistosta. Tiesittekö tästä yhteistyöstä? Kokoelmaan kuuluu rentoja college-vaatteita ja t-paitoja.













38 Comments
Voi en kestä miten ihania juttuja! Tosi hyvät poiminnat, sikko! <3
Tosi tosi kiva kuulla ihanuus <3
Collegehousut ovat ihan hienot ja hieno kokonaisuus muutenkin. Ja hiukset ylhäällä sopii sinulle myös hyvin.
Nuo kitten heelit ovat aivan ihanat, taidanpa lähteä niitä metsästämään ;-D. Kiitos vinkistä!
Noi Garancen colleget on iiiiihanat! Ne erityisesti pitää hakea ja justiinsa noin korkokenkiin yhdistettyinä! Loistavat!
Upeita kokonaisuuksia ja upea Anne! Osaat aina rakentaa niin kauniita yhdistelmiä, joissa on jokin pieni juju, niin ettei kokonaisuudesta tule vähääkään tylsä. Kiitos inspiraatiosta!
Ihailin noita Kaiion laukkuja jokin aika sitten Sokoksella, ja tosi laadukkaan oloisia ovat. Hienoja poimintoja olit taas tehnyt!
Pitäisköhän kaivaa parin vuoden takaiset Acnen harmaat collegehousut taas aktiivisempaan käyttöön…
Minkä hintainen tuo ensimmäinen Kaiion laukku on? Verkkokaupasta en sitä löytänyt. Kaunis laukku se on ja sitä voisi käydä katsomassa paikan päällä.
Minäkin ihastuin noihin kollareihin, niiden leikkaus oli aika hieno, eivät sellaiset kotihousumaiset kuitenkaan. Kiitos, olen nyt yrittänyt kokeilla vähän erilaisia kampauksia 🙂
Ovat tosiaan ihanat jalassa 🙂 kiva jos oli vinkiksi!
Eikö oo! Mun tekis mieli myös noita pöksyi ja just hyvien avokkaiden seuraksi 🙂
Voi kiitos 🙂 tosi kiva kuulla!
Olivat kyllä todella kivat laukut. Näitä poimintoja on ihana tehdä 🙂
Hei mulla taitaa olla ne samat 🙂 ovat nykyään pihakäytössä ja ihan lökärit, heh. Mutta kannattaa ottaa käyttöön!
Tuo suurempi Kaiion tote-laukku maksaa 189 €. Se on luonnossa vielä ihanampi!
Marc O`Polon college-housut näyttää ihanan pehmoisilta! Itse olen myös innostunut erilaisista kukkapaidoista, vaikka muutama vuosi sitten ne olisivat olleet ihan no, no. 😀
Anne, toi sotkunuttura pukee sua!
Mä olen samoilla linjoilla kevään kynsilakasta. Peittävä valkoinen täälläkin kynsissä parhaillaan ja kenties koko kevään.
Ihania juttuja kaikki paitsi noille korkolenkkareille en syty – näyttävät siltä kuin nilkka olisi kipsissä tai jotain…
Pinja
Nuo collarit oli kyllä mukavat jalassa. Mä en oikein innostu sellaisista kukkapaidoista, jotka ovat polyesteriä ja joissa on jotain röyhellystä, mutta tuollaiset puuvillaiset chambrey-paitatyyliset missä on kukkaprintti ovat kivan reippaita 🙂
Kiitti Annika 🙂 yleensä olen kotona tuollaisessa nutturassa. Ja juu, valkoiset kynnet on freesit, sopii kevääseen.
No nuo korkolenkkarit jakavatkin mielipiteitä 🙂 jotkut ovat kuulemma kääntäneet kuitenkin kelkkansa niitä kokeiltuaan.
Kivoja poimintoja taas! Tuota totea täytyy käydä livenä katsomassa 🙂
Ihania asuja, voisin ottaa kaikki. Ja aivan upeita kuvia! Kiitokset taas inspiraatioista omaankin pukeutumiseen!
Ihania ihania juttuja ja kuvia! Nyt iski hirmuinen vaateinspiraatio, voisin haluta nuo kaikki! 🙂
Kiitos taas tästä yhteistyöpostauksesta. Olen saanut kevään mittaan näistä vaikka mitä hyviä vinkkejä. Osaatko sanoa Morriksen mitoituksesta verrattuna esim. Marc O'Poloon? Vaaleansininen kukkapaita on ihana. 🙂
– Aija
Ihana nahkatakki, tosin en löytänyt verkkokaupasta… Muistatko yhtään missä hintaluokassa se on? Kiitti!
Ääh, en malttanut ihania asujasi enää katsella kun katse liimaantui noihin laukkuihin, aika upeita! Varsinkin tuo pitkähihnainen voisi vihdoinkin olla pitkään etsimäni korvike Mulberryn sikahintaiselle Alexalle. Tosin en kyseistä veskaa nettisivuilta löytänyt, täytyypä käydä paikan päällä. Tykkään muuten tosi paljon näistä Sokos-jutuistasi, se takkiesittely antoi kovasti vinkkejä oman takkikaapin uudistukselle 🙂 Kiitos Anne!
-akay
Kiva kulla 🙂 Siis ihastuin itsekin todella paljon tuohon laukkuun, käy ihmeessä katsomassa!
Voi että Taru miten kiva kuulla 🙂 olen itse aina niin innoissani kun saan etsiä näitä asukokonaisuuksia ja kuvata niitä tänne, on siis tosi mahtava saada myös palautetta ja vielä positiivista 🙂
Jei, siistiä 🙂 niin mäkin haluisin!
Aija kiitos! Kuten sanottu, näitä on todella kiva tehdä ja tietysti se että niistä on lukijoille iloa ja vinkkia, vielä kruunaa kaiken!
Minusta mitoitus on molemmissa aika normaali, ehkä Morris saattaa olla vähän kapealinjaisempi leikkauksiltaan. Aivan, tuo paitis on todella kaunis.
Nahkatakkia ei tosiaan ole verkkokaupassa, siellä on vain osa myymälöiden tuotevalikoimasta. Hinta oli alle 600 euroa, olikohan 590 € tai sinne päin. Mutta siis niin mieletön laatu, jonka tuntee kun takkia koskee. Tuollainen hankinta on moniksi vuosiksi eteenpäin.
Hihii, laukkuihin on tosi moni ihastunut, eikä ihme. Tuo pitkähihnainen laukku taisi maksaa 139 €, joten aika eri hintaluokassa Alexan kanssa ja virkistävästi vähän erilainen, eli peukku tälle mallille 🙂
Ja kiitos myös sinulle positiivisesta palautteestasi, olen iloinen että pidätte näistä yhteistyöjutuista. Yritän aina tehdä yhteistyöjutut niin, että niistä saa vinkkiä ja iloa ja että ne tosiaan ovat oikeasti "minun juttujani".
Nahkarotsi ja collegepöksyt! Tosi tosi kivat. Sissi
Ekan kuvan vaatteet ovat ehkä eniten omaa perus-perus simppeliä tyyliä väreineen kaikkineen. Samoin nuo kiilakorkoiset kengät. Ostin kesäksi vaaleat kiilatennarit ja niistä tuli jo nyt käytetyimmät kenkäni.
Tuossa pellavapaita-kollegehousu-kuvassa näytät jotenkin tosi hyvältä. Vaalea tausta ja paita sekä niiden kontrastina huulipuna korostavat kasvojesi väriä kivasti (ja hiukset sopivat hyvin kiinni).
Jade
Ne on aivan ihanat! ja ihan sun tyyliä myös 🙂
Ui kiitos kiitos 🙂
Perusasut on niin kivoja, sellaisia joita täytyy löytyä vaatekaapistosta enemmistö, näin ei tule asukriisejä. Olen huomannut, että jos omistaa enemmän näyttäviä kuin tylsiä vaatteita, pukeutumisesta tulee paljon hankalampaa.