”kaupallinen yhteistyö Asennemedia ja Electrolux

Viimeaikoina olenkin postaillut paljon keittiöstä. Minusta tuntuu, että olen vihdoinkin saanut sen sellaiseen järjestykseen, mihin olen tyytyväinen. Täällä on maalattu seiniä ja järjestelty kaappeja. Jokaisesta laatikostosta ja hyllystä on karsittu turhat välineet pois, myös tasojen esillepanoja on tullut mietittyä. Voi miten paljon turhia vempeleitä löytyikään, ilolla olen niitä vienyt hyväntekeväisyyskirppikselle ja joitakin myös myynyt eteenpäin. Toimivan keittiön yksi salaisuuksista on järjestelmällisyys ja siihen on nyt aika hyvin päästy.

Kodinkoneita meillä ei montaa ole, vain ne joita oikeasti tulee käytettyä. Mielestäni kodinkoneille on oltava oma paikka, sellainen että kone ei unohdu sinne, vaan mistä sitä on vaivaton käyttää silloin kun tarvitsee. Tällä hetkellä meiltä löytyy tasoilta leivänpaahdin, vedenkeitin (koska ei ole induktioliettä) ja tehosekoittaja. Aikaisemmin blenderimme oli saarekkeen alakaapistossa, mutta yhteistyön myötä sain kokeiltavakseni Electrolucin uuden Explore 7 -tehosekoittimen ja se on pääsyt kunniapaikalle keittiössämme.

 

Voitte arvata, että visuaalisena tyyppinä olen aika tarkka mitkä laitteet saavat olla esillä ja mitkä joutavat kaapin uumeniin. Tässä tehosekoittimessa on kaunis pehmeä hiekan sävy ja ruusukullan sävyiset yksityiskohdat. Koska rakastan esimerkiksi luonnopellavan sävyjä, viehätyin tietysti kovasti laitteen visuaalisesta puolesta. Saattaa olla että tuota toista viehätti hiukan enemmän laitteen tekniset ominaisuudet, sillä niin innolla niihin on paneuduttu. Myönnän että edellistä blenderiä tuli käytettyä aika satunnaisesti, sen kömpelö olemus ei innostanut liiemmin smoothien taikomiseen tai muuhunkaan ruoanlaiton oheistoimintaan. Minusta laitteen visuaalisuuttakin tärkeämpää on oikeasti käytännöllisyys. Electroluxin osat ovat kevyitä ja helppoja irrottaa ja liittää.

 

Sekoittimessa on pikkuisen vino toimintakulma eli Power Tilt -toiminto, jonka ansiosta voidaan käyttää matalampaa sekoitusnopeutta ja näin seoksen lämpötila pysyy alhaisempana eivätkä ainekset yliprosessoidu. Täten ruokaan tulee parempi maku, koostumus ja väri. Ruoka pysyy entistäkin tuoreempana ja raaka-aineet säilyvät paremmin. Itse en muuten ole tullut ajatelleeksi, että tottakai suurella nopeudella sekoitettaessa laite kuumentaa raaka-aineita.

Kuvassa tehosekoitinta puhdistetaan. Senhän voi tehdä laskemalla kannuun vettä ja käynnistämällä laite, ellei halua pestä osia astianpesukoneessa, sekin onnistuu, sillä sekä kannun että terät voi laittaa konepesuun.

Electrolux Exprore 7-tehosekoittimessa on mukana muutama kätevä oheislaite; monitoimisilppuri, mehupuristin ja matkapullo smoothielle. Silppurilla on tosi vaivaton silputa kasviksia, yrttejä, pähkinöitä tai vaikka kahvinpapuja. Mehupuristimella taas saa vaikka tuoreen appelsiinimehun – on testattu ja ihanaa tulee.

Helppohoitoisuutta on myös se, että koneen kannu ja terät ovat siis kaikki konepesun kestäviä. Itse laite taas on helppo pyyhkiä, koska siinä on kosketusnäyttö. Tällainen siivousintoilija ehdottomasti arvostaa puhtaanapidon nopeutta ja käytännöllisyyttä.

No mitä tulee sitten kokkailuun tämän ihanuuden kanssa. Sillä syntyy esimerkiksi tuoreista appelsiineista puristettu mehu aamupalahetkeen. Tai joskus kiireessä sillä tulee surautettua bulletproof-kahvi (en minä vaan hän) työmatkaevääksi. Sosekeiton kokkaamisessa ihan mahtavan kätevä. Smoothieita ei ole vielä tullut hirveän paljon tehtyä, ehkä en ole löytänyt vielä niissä oikeita reseptejä. Herkuinta smoothieta on minusta perinteinen banaani-taateli-mantelimaitoversio. Mutta ehdottomasti täytyy opetella jokin maukas vihersmoothie, veikkaan joulun jälkeen viimeistään sellaista himoitsevani. Mutta silppuri on myös näppärä, sillä surauttaa niin nopeasti mitä milloinkin. Tämä laite onkin siis paljon muuta kuin pelkästään smoothieita pyörittävä blenderi, ennemminkin keittiön monitoimi-ihme.

-Jouluinen Eggnogg-

Tähän kuitenkin halusin jakaa jonkun jouluisen reseptin. Juteltiin kavereiden kesken jenkkiklassikosta eli Eggnogg-drinkistä. Kaikki tiesivät mikä se on, mutta kukaan ei ollut itseasiassa sellaista maistanut. Niinpä päätin testata tämän jouluklassikon ja se oli kyllä hyvää.

Huikkaanpa vielä ennen reseptiä, että testattiin jääpalojen murskaamista tällä koneella ja se suji tosi näppärästi. Tuli heti mieleen esimerkiksi vuoden vaihteen juhliin pienen margarita-baarin järjestäminen. Mansikkamargarita olisi oikein freesi juhladrinkki. Mutta palataanpa nyt tähän munatotiin.

Eggnogg eli munatoti

(neljälle)

3,5 dl täysmaitoa

1,2 dl kermaa

2 kanelitankoa

puolikas vaniljatanko 

ripaus muskottipähkinää

3 munaa eroteltuna

0,5 dl sokeria

maun mukaan tummaa rommia (4-8 cl) 

-kiehauta kattilassa maito, kerma ja mausteet

-jäähdytä seos

-sekoita tehosekoittimessa munan keltuaiset ja sokeri kuohkeaksi

-lisää jäähtynyt kermamaitoseos ja rommi samalla blendaten

-drinkin perusosa on nyt valmis, anna sen vetäytyä jääkaapissa muutamia tunteja tai vaikka seuraavaan päivään

-ennen tarjoilua vatkaa valkuaiset kovaksi vaahdoksi ja sekoittele ne drinkkipohjaan varovasti käännellen

-kaada laseihin ja koristele ripauksella muskottipähkinää

Tämä on muuten mitä mainioin alku- tai jälkiruokadrinkki jos vaikka on tulossa vieraita. Juoman voi valmistaa etukäteen ja tarjoilla sitten näpsäkästi kun on oikea hetki. Järjestelin juomille tuommoisen jouluisen esillepanon, muutamat pienet koristeet tuovat heti juhlavuutta tarjoiluun.

Laura ja Jonnakin olivat muuten testanneet tätä Electrolux Explore 7 -tehosekoitinta. Tässä linkit heidän reseptipostauksiinsa:

Lauran Jouluinen smoothie piparikoristein

Jonnan Keittiön kaunein

Onpa muuten ihana touhuta järjestelmällisessä keittiössä. Vaikka aina olenkin innostunut pitämään paikat siisteinä, mutta se että ei ole turhaa tavaraa tekee siivoamisesta ja keittiötouhuista entistäkin mieluisampaa. Nyt odottelen jo joulukokkailuja ja kutsujen järjestämistä.

Write A Comment