Vuoden 2022 asuntomessut Naantalissa ovat auenneet. Me piipahdimme pressipäivänä kurkistamassa kohteisiin ja tässä postauksessa miehen kameraan tallentuneet kuvat. Virkistävää kaikkien kännykkäkuvien joukossa katsella tällaisia pehmeämpiäkin kuvia, Instagramiin laitan myös kännykkäkuvia, mutta ajattelin nyt täällä blogin puolella mennä näillä otoksilla, sen takia tästä puuttuu tarkemmat yleiskuvaesittelyt. Moni on esitellyt kohteet tarkemmin ja monipuolisemmin, joten minä keskityn tässä näihin kuviin liittyviin huomioihin.
Kuvia on paljon, joten rentoudu ja ota aikaa tämän lukemiseen.
Kannustalo Auma
Kannustalon Auma on tullut täällä blogin puolella teille jo tutuksi, kirjoitin talosta jutun, jota käytiin kuvaamassa samana päivänä kun paikalla oli myös Asun-lehden kuvaukset. Talon sisustuksen on suunnitellut niin taitava Helena Karihtala omalla pettämättömällä silmällä ja sommittelutaidolla. Skandinaavisen rauhallinen sisustus erottui messuilla edukseen erityisesti laadun, materiaalien ja sommittelun osalta.

Auman skafferi – pantry – ruokakomero – mikä nimitys vaan sopiikin tuolle mahtavalle keittiön lisätilalle. Näitä jaksan ihastella, etenkin kun ne on käytännöllisesti rakennettu ja kauniisti somistettu. Tässä tunnelmaa luo syvän vihreä seinäsävy.

Auman selkeä kodinhoitohuone on kaunis. Korkeat kaapit tuovat paljon säilytystilaa ja teräksinen pöytätaso on käytännöllinen. Huomaa Vipp-merkkinen pyykkikori, kun pyykit sijoittaa kauniiseen pyykkikoriin säästyy kaappitila jollekin muulle. Plussaa myös valoisuudesta, tässä kodinhoitohuoneessa sitä riitti.
Betoniviidakko
Aivan upea ja uniikki Betoniviidakko oli ehdottomasti messujen helmiä. Minimalistinen kokonaisuus onnistui olemaan samalla erittäin kutsuva ja lämmin. Näissä kuvissa huokuu se tunnelma, joka syntyy harmonisesta kokonaisuudesta. Ihastelin täällä betonilattiaa, huonekorkeutta, sävymaailmaa, taiten valittuja verhoja, kiintokalusteita ja pesutilaratkaisuja. No kaikkea. Rakastin makuuhuonetta ja erityisesti sängyn taustana olevaa kivitasoa – miten älyttömän upea ratkaisu.


Kivipinnat ja betoni ovat upeita yhdessä ja taidokkaalla sisustuksella kolkkous on kaukana tunnelmasta, enemmänkin tunne oli kutsuva. Puiset huonekalut sopivat täydellisesti talon kovien pintojen kaveriksi. Myös olohuoneen verhoratkaisu oli onnistunut, tekstiileillä saa tiloihin hurjasti monimuotoisuutta ja kutsuvuutta. Pidin myös tämän kodin taide- ja kasvivalinnoista. Pesutilojen minimalistisuus oli ylellistä.
Villa Aalto
Paikallisen K-Raudan oma messutalo Villa Aalto oli kodikas ja lämmin. Kohteen oli sisustanut Anna Biström yhdessä K-Raudan Sari Pirttijärven kanssa. Tässä oli hyvä osoitus siitä, miten kekseliäillä ratkaisuilla saa tuotua ns. perustaloon persoonallisuutta ja ilmeikkyyttä. Olohuoneen kiinteä hyllysysteemi liukuvalla rimaseinäkkeellä oli ihana. Rimoituksen takana on televisio kätevästi piilossa.

Villa Aallon makuuhuoneen siniharmaa seinäsävy on hurjan kaunis, samoin ovelasti toteutettu rimoitus. Huomaa miten kivasti punainen valaisin sopii piristämään tätä sävymaailmaa. Tässä kohteessa oli myös tosi kiva keittiö.

Villa Pinta
Messujen ehdottomasti hulppeimpia kohteita on Kati Jensenin toteuttama Villa Pinta. Täällä huokaili ihastuksesta minne vain katseen käänsikin. Kati on käyttänyt älyttömästi vaivaa pientenkin yksityiskohtien loihtimiseen – esimerkiksi kylpärissä ja saunassa hän on reunustanut valokatkaisijoita myöten yksityiskohtia kullanhohtoisella maalilla. Kohteen kalustuksessa suunnitteluapuna on ollut Bo LKV/Anu Tuomikoski, pidin paljon kohteeseen valituista kalusteista. Etenkin Tebian Designin tammikalusteet olivat ihania.


Interfacen Toast-sohva ja Laura Seppäsen Interfacelle suunnittelemat kuutiomaiset tammipöydät ovat tänne täydelliset, pidän myös messinkisestä jalkavalaisimesta – kaunis kokonaisuus
Tebianin tamminen ruokapöytä on superkaunis – voisin ostaa itsellenikin! Pidin myös siitä, miten ruokailutila oli omassa nurkkauksessaan erillisenä muusta oleskelutilasta

Villa Pinta oli niin kiva, että sieltä oli tarttunut kameraan monta kuvaa. Makuuhuoneessa ihastelin ikkunan luomaa sängynpäätyä sekä tammisia huonekaluja. Ruokatilan vieressä oli syvennös, joka sopi täydellisesti vihernurkkaukseksi – tälläiset ylimääräiset neliöt ovat harvinaisia tänä päivänä.

Joissain taloissa oli aivan upea arkkitehtuuri ja julkisivu pihoineen. Ehkä pientä miinusta siitä, ettei tyyli jatkunut sisätiloissa. Talo Corten oli tosi hieno ja pidimme myös pihasuunnittelusta tässä.



Naantalin Aurinkolinna
Messujen taidokkain kokonaisuus oli Naantalin Aurinkolinna, jonka sisustuksesta vastasivat Jutta Karihtala ja Aleksi Rusi. Tämä kohde säväytti ihan kaikessa jo heti sisää astuttaessa. Tilojen jäsentely ja yksityiskohtien viimeistely pienintä yksityiskohtaa myöten oli tarkkaan harkittu ja työn jälki talossa oli myös vertaansa vailla.

Jutta Karihtala oli suunnitellut jopa tekstiileitä varta vasten tähän taloon, upeat kankaat toteutti kotimainen Annala. Plus miten upea kylpyhuonekokonaisuus, keskellä daybed koska miksei. Ihailin myös allaskalusteen monimuotoista toteutusta ja suihkunurkkauksen kattoon saakka vietyä laatoitusta. No, yksityiskohdat on nähtävä paikan päälllä!


Siinä vielä Naantalin Aurinkolinnan terassin fiilistä, miten upeaa kaikki ihan noita kasvivalintoja myöten. Harvoin olen nähnyt asuntomessuilla mitään tällaista, toivottavasti kohde toimisi innoittajana ja esimerkkinä.
Kaikenkaikkiaan kivat messut, muutama kohde erottui edukseen, mutta suurin osa oli ehkä aika samasta muotista – mutta toisaalta sellainen varmasti vetoaa isoon osaan kävijöistä, koska tutun ja turvallisen näköinen ihastuttaa. Tässä postauksessa ei esimerkiksi ollut nyt kuvia Maru Hautalan suunnittelemasta Honka Haiku -talosta, joka oli todella kaunis kokonaisuus. (Bannerikuva on Haikun kylpytilasta) Sieltä nostaisin esille kylpytilat ja keittiön, ne olivat kerrassaan upeat. Huomautuksena vielä, että emme ennättäneet käydä ihan kaikissa kohteissa, joten huomioista puuttuu varmasti monta ihanaa kohdetta.
Listaan vielä loppuun omat suosikit, jotka minusta ainakin kannattaa huolella katsastaa:
- Naantalin Aurinkolinna
- Betoniviidakko
- Kannustalo Auma
- Honka Haiku
- Villa Pinta
8 Comments
Kivoja ja ei niin nähtyjä kuvia! Onko tosiaan niin, että Auman skafferi on noin pieni kuin kuvissa näyttää? Täytyy toki mennä paikan päälle katsastamaan 🙂
Oi onpa kiva kuulla että pidit kuvista 🙂 Auman skafferi oli minusta jopa melko suuri. Kannattaa kyllä mennä paikan päälle, hurjasti kivaa katseltavaa.
Kuva portaista on sijoittunut Villa Aalton jutun perään vaikka kuuluisi olla Villa Pintan jutussa. Pieni asia ehkä mutta ajattelin kuitenkin mainita 😉
Hei kiitos huomiosta! Mulla on tapana aina laittaa kuva ensin ja siihen liittyvä teksti sen alle, jotenkin musta helpompaa että ensin näkee kuvan mistä aletaan puhua 🙂 Mut ymmärrän et sen voi ajatella toisellakin tapaa.
Olipa virkistävää lukea pitkästä aikaa blogipostaus erityisesti kun oli kyse tämän kesän asuntomessuista. Olisi ollut ihanaa käydä tänä vuonna messuilla mutta pienen vauvan kanssa ei ehkä paras reissukohde 🙂
Kiitos siis kun jaoit omia havaintojasi ja otoksia mielenkiintoisista kohteista. Täällä on istuttu nyt iltateen kanssa ja luettu rauhassa postaus alusta loppuun. 🙂 Tebian Designin tarjoiluvaunu, Naantalin Aurinkolinnan kylpyhuoneen daybedin kangas (aivan ihana!) ja saman kohteen terassi jäivät päällimmäisinä mieleen.
Hei ja kiitos kivasta kommentista <3 Ihana kuulla ja minäkin ihailen tosi paljon Tebianin tarjoiluvaunua ja olen kyllä myös niin ihastunut Jutan Annalalle suunnittelemiin kankaisiin. Samat ihastukset siis meillä.
Ihania, ihania kuvia ja kiinnostavia nostoja messuilta <3
Oi ihana kuulla että tykkäsit <3